Geneza
Do zbudowania makiety obrotowej TT, na której będzie można wykonywać prezentację modeli zainspirowały mnie fragmenty filmu zamieszczonego na YouTube.
W jednym z filmów o modelarstwie kolejowym firmy Marklin były ujęcia modeli na tego typu makiecie. Obiektyw skupiony był na modelu, podczas gdy ten był cały czas w ruchu. Jednak to nie obiektyw podążał za modelem, ale dzięki zastosowaniu obrotowej makiety, to model podążał za obiektywem.
Bardzo spodobał mi się ten pomysł aby w ten sposób prezentować modele w ruchu. Można w ten sposób zaprezentować zwłaszcza ruchome elementy układu napędowego parowozów.
Budowa
Od pomysłu do realizacji minęło trochę czasu.
Najtrudniejszym elementem było wykonanie obrotowej tacy, na której można było położyć owal torów, do których podłączone jest zasilanie.
Pierwsza koncepcja to wykonanie obrotowej tacy na bazie starego gramofonu, jednak po pierwszych próbach okazało się, że owalna taca była po prostu za ciężka dla napędu gramofonu. Jak wiadomo, gramofon ma dwie podstawowe prędkości obrotowe (33 i 45) ale niestety prędkość obrotowa tacy również nie była zadowalająca.
Drugim zagadnieniem, z którym trzeba było się zmierzyć było doprowadzenie zasilania do torów na obrotowej tacy, co znowu przy zastosowaniu gramofonu wymagało dodatkowych przeróbek.
Zdecydowałem się na zastosowanie gotowej tacy obrotowej stosowanej na wystawach wielu sklepów. Wybór gotowych tac jest dość duży, ale są one niestety zbyt małe i małą masą, którą mogą udźwignąć.
Ostatecznie udało się znaleźć producenta, który wykonuje tego typu tace obrotowe z dodatkowymi funkcjonalnościami jak regulacja prędkości obrotowej tacy, wyprowadzenie zasilania do rzeczy prezentowanych na tacy, czy chociażby dodatkowy metalowy stelaż pod tacę o średnicy 80cm.
Taca o średnicy 80cm została wycięta z blatu starego stołu. Na niej położone są dwa okręgi torów na podsypce typu Bettungs. Wewnętrzny okrąg jest o promieniu 310mm, a zewnętrzny 353mm. Wnętrze wypełnione jest okrągłym kawałkiem starej wykładziny imitującej trawę. W okręgu wywiercone są cztery otwory tak aby można przymocować całość do stelaża wzmacniającego, natomiast w środku znajduje się otwór na przeprowadzenie kabla zasilającego tory. Ponieważ całość może być demontowana zatem przewody z kabla zasilającego torowisko podłączane są do zacisków głośnikowych umieszczonych w centralnej części tacy, a dopiero z tych zacisków doprowadzone jest zasilanie do torów.